WYMELDOWANIE Z POBYTU STAŁEGO/CZASOWEGO DECYZJĄ ADMINISTRACYJNĄ/ANULOWANIE ZAMELDOWANIA NA POBYT STAŁY/CZASOWY DECYZJĄ ADMINISTRACYJNĄ

I. Co powinienem wiedzieć?

Wymeldowanie decyzją administracyjną może mieć miejsce wówczas, gdy osoba opuściła swoje miejsce zamieszkania na pobyt stały lub czasowy przed upływem deklarowanego okresu pobytu dobrowolnie, trwale i nie dokonała wymeldowania.
Organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego albo opuściła miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
 

Anulowanie czynności zameldowania ma miejsce wówczas, gdy czynność materialno-techniczna zameldowania jest niezgodna ze stanem faktycznym tzn. nie odzwierciedla faktycznego miejsca pobytu osoby zameldowanej w chwili jej dokonania pod oznaczonym adresem (tj. doszło do zameldowania osoby, która faktycznie nie mieszkała pod danym adresem).

Organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu decyzję w sprawie anulowania zameldowania na pobyt stały/czasowy.
 

W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego przeprowadzone mogą zostać następujące czynności:

  • oględziny lokalu,

  • przesłuchania stron i świadków,

  • rozprawa administracyjna z udziałem stron i świadków.

Uwaga!
W przypadku osoby nieobecnej (nie zostało ustalone miejsce jej pobytu) oraz osoby niezdolnej do czynności prawnych, zostanie skierowany do sądu wniosek o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnej.

II. Kto może załatwić sprawę?

O wymeldowanie z pobytu stałego/czasowego/anulowanie zameldowania na pobyt stały/czasowy decyzją administracyjną może wnioskować:

  • właściciel lub osoba dysponująca tytułem prawnym do lokalu,

  • pełnomocnik właściciela lub osoby/podmiotu dysponujacego tytułem prawnym – legitymujący się pełnomocnictwem w formie pisemnej, które winno być dołączone do wniosku o wymeldowanie/anulowanie zameldowania.

III. Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?

Termin załatwienia sprawy poprzez wydanie decyzji administracyjnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy i rodzaju podejmowanych czynności w celu dogłębnego zbadania stanu faktycznego. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie strony postępowania są zawiadamiane pisemnie.
Uwaga!
Do wskazanych powyżej terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.

IV. Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?

  1. Pisemny wniosek o wymeldowanie z pobytu stałego/czasowego osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się/anulowanie zameldowania na pobyt stały/czasowy - wzór WNIOSKU do pobrania

  2. Kserokopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, z którego ma nastąpić wymeldowanie/anulowanie zameldowania oraz oryginał do wglądu w Wydziale Spraw Obywatelskich, Wojskowych i Ewidencji Ludności pok. 27 parter.

    Uwaga! dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być w szczególności:

    • umowa cywilno-prawna,

    • wypis z księgi wieczystej,

    • orzeczenie sądu potwierdzające nabycie własności lokalu mieszkalnego/budynku .

  3. Kopie innych dokumenty potwierdzających fakty opisane we wniosku i mogące mieć wpływ na wyjaśnienie sprawy, na przykład:

    • wyrok orzekający eksmisję,

    • wyrok o sposobie korzystania z lokalu,

    • wyrok rozwodowy,

    • wyrok sądu o wystąpieniu przemocy w rodzinie,

    • oświadczenie stron o korzystaniu z mieszkania.

  4. Dowód wniesienia opłaty skarbowej.

  5. Pełnomocnictwo.

    Pełnomocnictwo jest konieczne wówczas, jeżeli w imieniu właściciela/najemcy będzie działał pełnomocnik - wzór PEŁNOMOCNICTWA do pobrania

V. Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?

Wydanie decyzji podlega opłacie skarbowej w kwocie 10,00 zł.

Uwaga!
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie decyzji.

W przypadku działania przez pełnomocnika: opłata skarbowa w kwocie 17,00 zł

Od opłaty skarbowej zwolnione są osoby, które przedstawią zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej z powodu ubóstwa oraz gdy pełnomocnikiem jest małżonek, wstępny (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.), zstępny (dziecko, wnuk, prawnuk, itd.) lub rodzeństwo.

Zwolnione z opłaty skarbowej są między innymi dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu.

Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.

Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można

  • na konto bankowe tutejszego Urzędu na rachunek: Urząd Miejski w Będzinie – Wydział Księgowo-Budżetowy, ING Bank Śląski S.A. O/Będzin, nr konta – 56 1050 1142 1000 0023 1332 6106 – tytułem opłaty skarbowej, lub

  • do kasy tutejszego Urzędu pokój nr 22 (parter) czynnej: w poniedziałki od 7.30 do 13.00 i od 13.45 do 17.00, we wtorki, środy i czwartki od 7.30 do 13.00 i od 13.45 do 15.30 oraz piątki od 7.30 do 13.00 i od 13.30 do 14.00.

VI. Jak krok po kroku załatwić sprawę?

Krok 1

Przygotować pisemny wniosek o wymeldowanie osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego/czasowego i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się/anulowanie zameldowania na pobyt stały/czasowy, wraz z uzasadnieniem.

Krok 2

Skompletować wymagane załączniki do wniosku o wymeldowanie/anulowanie zameldowania.

Opis załączników w punkcie 4 ppkt 2,3 i 4.

Krok 3

Dokonać opłaty skarbowej w kasie Urzędu Miejskiego lub wykonać opłatę przez bankowość internetową, a następnie zrobić wydruk z dokonanej transakcji. Dowód wniesienia opłaty należy załączyć do wniosku o wymeldowanie/anulowanie zameldowania.

Krok 4

Złożyć dokumenty w Kancelarii – parter budynku Urzędu Miejskiego w Będzinie, bądź przesłać pocztą lub pocztą elektroniczną pod warunkiem posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePuap.

UWAGA: W przypadku braku kompletu dokumentów Wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w terminie nie krótszym niż 7 dni (termin załatwienia sprawy liczy się od daty złożenia wszystkich wymaganych dokumentów). Nie uzupełnienie brakujacych dokumentów w terminie skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpoznania. W przypadku nie wniesienia opłaty, podanie zostanie zwrócone w trybie art. 261 § 2 Kpa.

VII. Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?

Urząd Miejski w Będzinie - Wydział Spraw Obywatelskich, Wojskowych i Ewidencji Ludności, 42-500 Będzin ul. 11 Listopada 20.
Telefony: (32) 267 91 25, (32) 267 92 33
E-mail: wso@um.bedzin.pl

VIII. Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?

  1. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 657).

  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2011r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (t.j. Dz.U. 2015 r., poz. 1852).

  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257).

  4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.1827).

IX. Tryb odwoławczy

Odwołanie od decyzji wnosi się do Wojewody Śląskiego w Katowicach za pośrednictwem Prezydenta Miasta Będzina, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Powrót

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
WYMELDOWANIE Z POBYTU STAŁEGO/CZASOWEGO DECYZJĄ ADMINISTRACYJNĄ/ANULOWANIE ZAMELDOWANIA NA POBYT STAŁY/CZASOWY DECYZJĄ ADMINISTRACYJNĄ
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Będzinie
Informację opublikował:
Data publikacji:
25.07.2017 11:31
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:
Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
25.05.2018 11:18