Teatr Dzieci Zagłębia
im. Jana Dormana

 Siedziba

 

 

 

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP

42-500 Będzin
ul. Teatralna 4
www.teatr.bedzin.pl

NIP 625-10-03-329 
Regon 000279373

 /TEATRBEDZIN/SkrytkaESP

 tel./fax

 

+48 32 269 89 12

 Biuro Organizacji Widowni

514 874 980

 e-mail  sekretariat@teatr.bedzin.pl
Dyrektor  Agnieszka Raj-Kubat

Historia Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie powstał w 1945 roku, kiedy to Jan Dorman wraz z żoną założył w Sosnowcu Międzyszkolny Teatr Dziecka, w ramach którego wspólnie prowadzili warsztaty teatralne dla dzieci. Ważnym punktem na mapie historii Teatru jest data pierwszej premiery autorstwa i w reżyserii Jana Dormana "Malowane dzbanki", która odbyła się 22 grudnia 1945 roku. Następnie Teatr przekształcił się w Eksperymentalny Teatr Dziecka z siedzibą w Sosnowcu, a już w 1950 roku zespół zyskał siedzibę w budynku dawnego domu parafialnego w Będzinie, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. 1 kwietnia 1951 roku Teatr otrzymał nazwę Teatr Dzieci Zagłębia, którym Dorman kierował nieprzerwanie do 1978 roku. W dziesiątą rocznicę jego śmierci w 1996 roku Teatr przyjął imię i patronat swojego założyciela - Jana Dormana.

Artystyczny dorobek Jana Dormana to ponad czterdzieści lat pracy teatralnej w roli dyrektora Teatru i reżysera, ale również scenografa, aktora i dramaturga. Jego autorskie spektakle, inspirowane rytuałem dziecięcej zabawy, posługujące się w nowatorski sposób lalkami oraz innymi formami teatru plastycznego, stały się przełomowym krokiem w kierunku reformy teatru lalkowego. Dorman jako pierwszy w Polsce zrezygnował z gry lalką za parawanem, będącym do tej pory głównym elementem scenografii przedstawienia. Aktorzy Dormana stali sie pełnoprawnymi bohaterami spektakli wraz z animowaną przez nich lalką.

Dormanowskie eksperymenty sceniczne oraz liczne działania o charakterze artystycznym, pedagogicznym i społecznym wytyczyły kierunki dalszego rozwoju widowisk dziecięcych i wyznaczyły początek nowej estetyki Teatru Lalkowego w Polsce. Przez lata na scenie będzińskiego Teatru Dorman zrealizował 59 przedstawień. Wystawiał klasyczne sztuki dla dzieci i młodzieży, tj. "Krawiec Pan Niteczka", "Koziołek Matołek", "Krzesiwo" oraz autorskie teksty: "Kaczka i Hamlet" czy "Konik". Równocześnie realizował ambitny repertuar adresowany do widza dorosłego, a do najważniejszych jego inscenizacji należą adaptacje "Hamleta" Szekspira oraz "Kubusia Fatalisty" Diderota. Dzięki Dormanowi Teatr Dzieci Zagłębia przez lata uchodził za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży oraz jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie, wpisując się w kanon najważniejszych zjawisk artystycznych w kulturze Śląska i Zagłębia drugiej połowy XX wieku.

Obecnie Teatr Dzieci Zagłębia kontynuuje twórczość teatralną i warsztatową w duchu "Teatru Dormana", realizując liczne spektakle dla dzieci, młodzieży, dorosłych, ale również dla widza najmłodszego (0-3 lat).

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
Teatr Dzieci Zagłębia - dane podstawowe
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Będzinie
Informację opublikował:
Data publikacji:
30.06.2003 07:08
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:
Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
06.09.2023 09:50