Teatr Dzieci Zagłębia
im. Jana Dormana

 

 Siedziba

 

 

 

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP

42-500 Będzin
ul. Teatralna 4
www.teatr.bedzin.pl

NIP 625-10-03-329 
Regon 000279373

 /TEATRBEDZIN/SkrytkaESP

 tel./fax

  48 32 267 36 68; 267 36 25

 Biuro Organizacji Widowni   48 32 267 73 12
 e-mail  sekretariat@teatr.bedzin.pl
p.o. Dyrektora  Andrzej Ciszewski

Historia Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Początki Teatru Dzieci Zagłębia sięgają 1945 roku. Jego historia to zatem długa droga. Od wychowawczego, założonego przez Jana Dormana, teatru lalkowego, w którym aktorami, twórcami kostiumów i dekoracji były dzieci: przez dramatyczny teatr dla młodzieży i dorosłych, do dzisiejszego, atrakcyjnego artystycznie teatru lalek, w njszerszym tego słowa znaczeniu.
Przez 33 lata na scenie będzińskiego teatru preezntowane były przedstawienia (Krawiec Pan Niteczka, Koziołek Matołek, Sen nocy letniej, Sczęśliwy Książe, Krzesiwo), które kształtowały wrażliwość dziecięcą i pobudzały wyobraźnię innych twórców teatralnych. W marcu 1996 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci Jana Dormana i z okazji jubileuszu 50-lecia sceny będzińskiej, teatr ów otrzymał imię swego twórcy, do dziś funkcjonując jako Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.
Różnorodny repertuatr, sprawni w animacji aktorzy - lalkarze, oryginalna technika plastyczna, zarówno w budowie samej lalki, jak i w scenografii, sprawiły, iż w ostatnich latach z będzińską sceną podjęli współpracę najwybitniejsi reżyserzy teatrów lalkowych: Stanisław Ochmański, Krzysztof Rau, Henryk Ryl, Wojciech Wieczorkiewicz; dla sceny projektowali zaś mistrzowie scenografii: Leokadia Serafinowicz, Adam Kilian, Rajmund Strzelecki czy Ali Bunsch.
Dzisiaj Teatr Dzieci Zagłębia jest teatrem podróżującym. Połowę ze swoich przedstawień gra poza swoją siedzibą, na większych i mniejszych scenach regionu, województwa śląskiego, a nawet województw ościennych.

Mimo, że nasz teatr w swym bajkowym i baśniowym repertuarze większość propozycji kieruje do widzów najmłodszych, i choć postrzegany jest jako teatr tylko dla dzieci, jest sztuk dla wszystkich. Posiada bowiem w swoim programie wiele propozycji dla młodzieży i dorosłych, organizuje szereg imprez impresaryjnych.
Będziński teart lalek jest zatem teatrem niezwykłym, teatrem, w którym wszystko jest możliwe, wszystko może się zdarzyć.

 

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Teatr Dzieci Zagłębia - dane podstawowe
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Będzinie
Informację opublikował:Jacek Trześniewski
Data publikacji:30.06.2003 07:08
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Michał Karoń
Data aktualizacji:10.09.2019 13:17