WOŚiGK.271.43.2021                                                                               Będzin, dnia 28.06.2021 r.

 

 

 

ZAPYTANIE OFERTOWE ZAMÓWIENIA
O WARTOŚCI
NIE PRZEKRACZAJĄCEJ 130 000 ZŁOTYCH


 

I. ZAMAWIAJĄCY: Miasto Będzin reprezentowane przez

Prezydenta Miasta Będzina

42 - 500 Będzin ul. 11 Listopada 20

REGON: 276257446 NIP: 625 24 30 128
Adres do korespondencji:

Urząd Miejski w Będzinie Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej 42-500 Będzin ul. 11 Listopada 20
e-mail ekologia@um.bedzin.pl

 

II. Przedmiot zamówienia – usługa: „Aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze miasta Będzina”.

Główny Kod CPV: 71241000-9 - Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy.
Dodatkowe kody CPV: 71356400-2 -Usługi planowania technicznego.

 

III. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA:

1. Przedmiotem zamówienia jest aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze miasta Będzina, które zostały przyjęte przez Radę Miejską w dniu 27 września 2001 r. uchwałą Nr XLI/544/2001 Rady Miejskiej oraz zaktualizowane uchwałą Nr XLVI/446/2014 Rady Miejskiej Będzina z dnia 29 stycznia 2014 r. i uchwałą Nr III/14/2018 z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie aktualizacji założeń  do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Będzina.

Przedmiotowe opracowania zamieszczono w Biuletynie informacji Publicznej - PRAWO LOKALNE - GOSPODARKA KOMUNALNA. Link:https://bedzin.bip.info.pl/index.php?idmp=41&r=r

2. W ramach wykonania przedmiotu zamówienia wykonawca zobowiązany jest:

- uzyskać w imieniu Zamawiającgo pozytywną opinię samorządu województwa w zakresie koordynacji współpracy z innymi gminami oraz w zakresie zgodności z założeniami polityki energetycznej państwa,

- wykonać dokumentację niezbędną do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko jeśli będzie wymagana,

opracować metodykę postępowania, pozwalającą na bieżące aktualizowanie danych zawartych w przedmiotowym opracowaniu,

- dokonać analizy wnoszonych do opracowania wniosków i uwag w czasie wyłożenia dokumentu do publicznego wglądu,

- przygotować prezentację opracowanego materiału przed skierowaniem go do wymaganych prawem uzgodnień,

- brać czynny udział w posiedzeniach komisji Rady Miejskiej, dokonać prezentacji aktualizowanego projektu założeń na posiedzeniu Rady Miejskiej.

3. W ramach przedmiotu zamówienia należy wykonać aktualizację obowiązującego opracowania biorąc pod uwagę:

Aktualny stan zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz perspektywę zmian zapotrzebowania na powyższe media w horyzoncie czasowym do 2036 roku.

Perspektywę rozwoju wewnętrznego rynku energii w świetle zmian własnościowych, jakie nastąpiły w przedsiębiorstwach energetycznych zaopatrujących gminę oraz na podstawie postępującej konsolidacji przedsiębiorstw energetycznych.

Możliwości wykorzystania nadwyżek i lokalnych zasobów paliw i energii z uwzględnieniem skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Zasoby odnawialnych źródeł energii wraz z analizą możliwości ich wykorzystania w lokalnej gospodarce energetycznej oraz możliwości zagospodarowania ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych.

Propozycje przedsięwzięć racjonalizujących zużycie ciepła, energii elektrycznej i paliw gazowych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, których gmina jest właścicielem lub zarządcą.

Obecne oraz perspektywiczne bezpieczeństwo energetyczne gminy z uwzględnieniem uwarunkowań lokalnych, regionalnych i globalnych oraz możliwej dywersyfikacji dostaw nośników energii.

Wpływ liberalizacji rynku energii (zasada TPA) na gospodarkę energetyczną gminy.

 

4. Opracowanie winno zachować układ tematyczny i zakres rzeczowy przyjęty w obowiązujących obecnie „Założeniach do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe" z uwzględnieniem aktualizacji tych założeń z 2018 roku oraz z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.

5. Niezbędne uzupełnienia oraz pogłębione analizy wybranych zagadnień winny nastąpić w drodze opracowania:

 

5.1. Prognozy oddziaływania na środowisko aktualizacji „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe" (jeśli będzie wymagana), która powinna zawierać:

informacje o zawartości, głównych celach projektowanego dokumentu oraz jego powiązaniach z innymi dokumentami,

informacje o metodach zastosowanych przy sporządzaniu prognozy,

propozycje dotyczące przewidywanych metod analizy skutków realizacji postanowień projektowanego dokumentu oraz częstotliwości jej przeprowadzania,

informacje o możliwym transgranicznym oddziaływaniu na środowisko oraz wyniki postępowania w tym zakresie, jeśli takie postępowanie zostało przeprowadzone,

streszczenie sporządzone w języku niespecjalistycznym.

 

Prognozę oddziaływania na środowisko należy wykonać (jeśli będzie wymagana) zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku (…) oraz przy spełnieniu następujących wymagań:

- informacje zawarte w Prognozie powinny być opracowane stosownie do stanu współczesnej wiedzy i metod oceny oraz dostosowane do zawartości i stopnia szczegółowości projektowanego dokumentu,

- należy uwzględnić informacje zawarte w prognozach oddziaływania na środowisko sporządzonych dla innych, przyjętych już dokumentów, powiązanych z projektem dokumentu będącego przedmiotem zamówienia,

- zakres i stopień szczegółowości informacji wymaganych w Prognozie należy uzgodnić z właściwymi organami opiniującymi.

 

5.2. Pogłębionej oceny możliwości współpracy z sąsiadującymi gminami w zakresie gospodarki energetycznej poprzez rozpatrzenie koncepcji integracji systemów ciepłowniczych na obszarze Zagłębia, dla osiągnięcia następujących celów:

a) likwidacja obszarów niskiej emisji,

b) możliwość dostawy ciepła systemowego do nowych obszarów miasta,

c) zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dotychczasowych odbiorców ciepła.

 

5.3. Sporządzenia cyfrowej wersji opracowania zawierającej następujące kategorie obiektów:

ciepłownictwo (typ: kotłownie lokalne do 5 MW, źródła ciepła powyżej 5 MW, sieci ciepłownicze, węzły ciepłownicze, projektowane obiekty,

elektroenergetyka (typ: sieci WN, stacje WN/SN, sieci SN, stacje SN/NN, projektowane obiekty,

gazownictwo (typ: sieci wysokiego ciśnienia, SRP I stopnia, sieci przesyłowe średniego ciśnienia, SRP II stopnia, projektowane obiekty,

administracja i dane ogólne (typ: jednostki bilansowe, tereny rozwoju).

 

5.4. Pogłębionej analizy lokalnych zasobów paliw i energii oraz możliwości wykorzystania energii odnawialnej (słonecznej, wodnej, wiatrowej, biomasy, geotermalnej) oraz energii alternatywnej (biogaz, spalanie odpadów, osad wtórny). Możliwości zastosowania alternatywnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej winny być uzupełnione analizą techniczno – ekonomiczną proponowanych rozwiązań.

6. Opracowanie powinno być zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności z następującymi aktami prawnymi:

 

  • ustawą z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym;

  • ustawą z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne;

  • ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska;

  • ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;

  • ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

  • ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane;

  • ustawą z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów;

  • ustawą z dnia 16 lutego 2007r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

7. Opracowanie winno być spójne z niżej wymienionymi opracowaniami i dokumentami strategicznymi. Wskazane materiały wyjściowe wykonawca pozyska we własnym zakresie, są to:

  • Polityka energetyczna Polski do 2040 roku.

  • Strategia rozwoju Województwa Śląskiego ,,Śląskie 2030".

  • Program Ochrony Powietrza dla województwa śląskiego, uchwała nr VI/21/12/2020 z 22 czerwca 2020 r. Sejmiku Województwa Śląskiego.

  • Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

  • Wieloletni plan inwestycyjny dla miasta.

  • Program ochrony środowiska dla miasta.

  • Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Będzin.

  • Program Rewitalizacji Miasta Będzina na lata 2017 - 2023.

  • Strategia Rozwoju Miasta Będzina.

 

W toku wykonywania przedmiotu zamówienia należy nawiązać współpracę ze wszystkimi podmiotami mającymi wpływ na gospodarkę energetyczną na obszarze miasta.

 

Uwaga!

Wykonawca jest zobowiązany do raportowania postępu prac poprzez kontakt osobisty, bądź mailowy przynajmniej 1 raz na dwa tygodnie, począwszy od daty zawarcia umowy wraz z kompletowaniem i dostarczaniem na każde wezwanie Zamawiającego dokumentów pozwalających na ocenę prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia.

 

Zamawiający zastrzega sobie prawo nadzorowania i wnoszenia uwag do opracowanych dokumentów na każdym etapie ich tworzenia.

 

 

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE REALIZACJI ZAMÓWIENIA.

 

Wykonawca zobowiązuje się wykonać i dostarczyć opracowanie stanowiące przedmiot zamówienia w ilości 4 kompletów wydrukowanych i oprawionych oraz jeden komplet nieoprawiony wraz z wymaganą częścią informatyczną zapisaną na trwałym nośniku elektronicznym (w formie pliku *. doc i *.pdf). Ponadto wykonawca dostarczy na nośniku cyfrowym jednolitą wersję opracowania na potrzeby publikacji dokumentu w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego (w formie pliku *. doc i *.pdf).

Wykonawca dołączy do opracowania oświadczenie, że jest ono wykonane zgodnie z umową, obowiązującymi przepisami, wymaganiami zamawiającego oraz, że zostało wykonane w stanie kompletnym z punktu widzenia celu, któremu ma służyć.

Odbiór przedmiotu umowy nastąpi w siedzibie Zamawiającego, tj. w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego obustronnie podpisanego przez upoważnionych przedstawicieli Stron.

Wykonawca zobowiązany jest do uzyskania wszystkich wymaganych prawem opinii, uzgodnień.

Wykonawca zobowiązany jest do uczestnictwa w spotkaniach i posiedzeniach komisji Rady Miejskiej oraz posiedzeniach Rady Miejskiej, na których prezentowane będą uaktualnione „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze miasta”.

Wykonawca zobowiązuje się wykonać przedmiot umowy zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, obowiązującymi przepisami prawa oraz obowiązującymi normami i normatywami.

Wykonawca przekaże Zamawiającemu oryginały wszystkich dokumentów, pozyskanych przy wykonywaniu przedmiotu zamówienia.

Zamawiający udostępni dokumenty i dane, związane z wykonaniem opracowania, będące w jego posiadaniu, a mogące mieć wpływ na ułatwienie prac oraz na podniesienie ich jakości.

 

IV. TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA:

od daty zawarcia umowy do 30.11.2021 r.,

 

V. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU

O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy , którzy:

1. Posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie opracowania stanowiącego przedmiot zamówienia tj. wykonali w okresie 3 ostatnich lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy- w tym okresie co najmniej trzy opracowania w zakresie projektów założeń energetycznych w trybie art. 19 ustawy Prawo energetyczne dla miast o liczbie ludności nie mniejszej niż 50 000 osób.

Na potwierdzenie posiadanej wiedzy i doświadczenia do oferty należy załączyć wykaz wykonanych usług, referencje lub protokół odbioru albo inny dokument potwierdzający należyte wykonanie usługi.

Zamawiający nie będzie rozpatrywał oferty wykonawcy, który nie wykaże spełnienia warunków udziału w postępowaniu


 

VI. OPIS SPOSOBU OBLICZENIA CENY

1. Wszystkie wartości cenowe określone będą w złotych polskich PLN, a wszystkie płatności będą realizowane wyłącznie w złotych polskich.

2. Cenę ofertową należy podać w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku z zastosowaniem przybliżenia dziesiętnego.

3. Zaoferowana cena musi być podana liczbą oraz słownie i będzie ceną ryczałtową.

4. Cena podana w ofercie powinna zawierać wszystkie koszty związane z realizacją przedmiotu zamówienia.

5. Cena ofertowa brutto (wraz z podatkiem VAT) jest ceną ofertową wykonawcy i jako cena ryczałtowa nie podlega zmianom.

6. Zamawiający przewiduje wynagrodzenie ryczałtowe. W cenie oferty należy uwzględnić wszystkie koszty, w tym ryzyko Wykonawcy z tytułu oszacowania wszelkich kosztów związanych z realizacją zamówienia, a także oddziaływania innych czynników mających lub mogących mieć wpływ na koszty. Niedoszacowanie, pominięcie oraz brak rozpoznania przedmiotu i zakresu zamówienia nie może być podstawą do żądania zmiany wynagrodzenia ryczałtowego określonego w umowie zawartej pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą.

7.Płatność za wykonanie przedmiotu zamówienia nastąpi po dostarczeniu faktur Zamawiającemu wraz z protokołem zdawczo-odbiorczym.

8.Wyceniając przedmiot zamówienia, Wykonawca winien odnieść się do warunków umownych oraz warunków przedstawionych w zapytaniu ofertowym w celu uzyskania pełnych wskazówek, informacji, instrukcji. Cena winna pokrywać wszystkie wymogi kompletnego i należytego wykonania usługi.

9.Cena ofertowa musi pokrywać wszelkie koszty wykonania usługi, jak również m. in.: koszty wypełnienia obowiązków wynikających z umowy oraz wszystkich innych zobowiązań
i wymagań związanych z wykonaniem usługi.

Koszty powyższe nie stanowią odrębnego wynagrodzenia Wykonawcy.

 

VII. OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWYWANIA OFERT

1. Złożenie oferty jest jednoznaczne z akceptacją bez zastrzeżeń w całości warunków określonych w niniejszym zapytaniu ofertowym.

2. Oferta musi być złożona z zachowaniem formy pisemnej, w języku polskim pod rygorem nieważności.

3. Jeden Wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę.

4. Treść oferty musi odpowiadać treści zapytania ofertowego.

5. Wykonawca może, przed upływem terminu do składania ofert, zmienić lub wycofać ofertę.

6. Naniesienie zmian w ofercie przez Wykonawcę zobowiązuje go do złożenia podpisu
w każdym miejscu dokonania zmiany.

7. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych.

8. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych.

9. Wykonawca może zastrzec w ofercie informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa
w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku
o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1913) rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności. Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa złożone w postaci elektronicznej podpisane, powinny zostać złożone w osobnym pliku. Nazwa pliku powinna jednoznacznie wskazywać, iż dane w nim zawarte stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. .

Zamawiający ma prawo badać skuteczność zastrzeżenia dot. zakazu udostępniania informacji zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa. Następstwem stwierdzenia bezskuteczności zastrzeżenia będzie ich odtajnienie (stosownie do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 października 2005 r. sygn. III CZP 74 /05).

 Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów
o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

10. Wykonawca ponosi wszystkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty.

11. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym zaproszeniu do składania ofert stosuje się
w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy prawa związane z przedmiotowym zamówieniem.

 

VIII. ZAWARTOŚĆ OFERTY

1. Wypełniony czytelnie, podpisany przez Wykonawcę formularz ofertowy na druku lub według druku stanowiącym załącznik nr 1 do zapytania.

UWAGA! Na formularzu ofertowym należy ujawnić wszystkie podmioty składające ofertę wspólną z zaznaczeniem np. Konsorcjum.

2. Wypełniony czytelnie, podpisany przez Wykonawcę wykaz usług zrealizowanych przez Wykonawcę na druku lub według druku stanowiącym załącznik nr 2 do zapytania oraz referencje lub protokół odbioru albo inny dokument potwierdzający należyte wykonanie usługi.

3. . Pełnomocnictwo w sytuacjach, w których uprawnienie do podpisania oferty nie wynika z zapisu we właściwym rejestrze lub ewidencji. Pełnomocnictwo może być przedstawione w formie oryginału, czytelnej kserokopii poświadczonej „za zgodność z oryginałem” przez Mocodawcę lub notarialnie poświadczonej kopii.


IX. KRYTERIA I SPOSÓB OCENY OFERT

1. KRYTERIA: Najniższa CENA.

 

2. SPOSÓB OCENY OFERT: Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, w której Wykonawca zaoferuje najniższą cenę.

W sytuacji kiedy zostaną złożone oferty z taką samą ceną Zamawiający zaprosi tych Wykonawców do złożenia ofert dodatkowych.

 

X.MIEJSCE ORAZ TERMIN SKŁADANIA OFERT

Ofertę na druku lub według druku stanowiącym załącznik nr 1 do zapytania należy złożyć e-mailem na adres ekologia@um.bedzin.pl (skan dokumentów)

 

Termin składania ofert upływa dnia 08.07.2021 r. godz. 15.00.

 

Zamawiający dopuszcza możliwość przeprowadzenia dodatkowych rokowań z Wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę.

 

Zamawiający zastrzega sobie prawo do wzywania Wykonawców składania wyjaśnień dotyczących treści złożonych dokumentów i treści oferty oraz do uzupełnienia dokumentów, jak również do poprawiania w ofertach oczywistych omyłek rachunkowych i pisarskich.

Jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana, wycofa się z postępowania lub odmawia podpisania umowy, Zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny, chyba że zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania.

Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany, odwołania lub unieważnienia postępowania bez podania przyczyny, a także do pozostawienia zapytania bez dokonania wyboru.

 

 

Z up. Prezydenta Miasta Będzina

WICEPREZYDENT MIASTA

Aneta Witkowska-Złocka

Powrót

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
ZAPYTANIE OFERTOWE Przedmiot zamówienia – usługa: „Aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze miasta Będzina”
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Będzinie
Informację opublikował:
Data publikacji:
30.06.2021 13:16
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Aneta Witkowska-Złocka
Data na dokumencie:
28.06.2021
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
09.07.2021 00:02

Rejestr zmian dokumentu