Siedziba 42-500 Będzin, ul. Gzichowska 15
 Nr konta, nazwa banku 20 10202498 106460479
PKO BP O/ Będzin
 data rejestracji 15 maja 1998 rok  F-732/98
 Prezes Fundacji mgr sztuki Iwona Dowsilas

Zadania dotychczas zrealizowane:

15 czerwca 1999 r.- otwarcie Archiwum Dormana, którego zbiorami opiekuje się Fundacja, ze stałą ekspozycją części archiwalnych zbiorów. W Archiwum prowadzone są spotkania, archiwa są udostępniane zainteresowanym osobom, na ich podstawie powstają prace naukowe(magisterskie, doktorskie). Fundacja uczestniczy w imprezach organizowanych na terenie miasta, województwa /festiwale, przeglądy, warsztaty teatralne/.

Z inicjatywy Fundacji odbyły się wystawy:

  • w styczniu 1999r. "Herody i Teatr Dormana" w Pałacu Młodzieży w Katowicach,
  • w styczniu 2000r."Herody Jana Dormana 1965-73 rok" w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Materiały archiwalne zostały opracowane przez Fundację a władze miasta sfinansowały wydanie publikacji zawierającej materiały z lat 1965-73,
  • w styczniu 2001r. w Bibliotece Miejskiej w Będzinie wystawa archiwów związanych z 55-cioleciem Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie .Fundacja opracowała i wydała Biuletyn do trwających w tym czasie "Herodów",
  • w lutym 2002 r. "Konik Dormana" w Muzeum Zagłębia w Będzinie Pałac Mieroszewskich oraz organizacja Jubileuszu 90 rocznicy urodzin Jana Dormana,

Fundacja została w 2002 roku zgłoszona przez Władze Miasta Będzina do IV edycji Konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską "PRO PUBLICO BONO".

Na podstawie materiałów archiwalnych zostały opracowane i wydane publikacje:

"Herody 1965 - 1973" (druk sfinansowany przez Urząd Miasta Będzina) "Herody 2001",
"Teatr kontemplacji - Konik" (dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego).

W bieżącym roku 2003, z okazji pięciolecia istnienia Fundacji  został opracowany i wydany wybór opowiadań autorstwa Jana Dormana "Wyssane z palca ?"(druk częściowo sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Będzinie) Z tej okazji odbyła się również sesja "Jan Dorman - życie  po życiu" oraz zaprezentowano spektakle zrealizowane według scenariuszy Jana Dormana: "Kaczka i Hamlet" i "Niebieski ptak".
Obecnie trwa archiwizacja zbiorów - tworzone są kopie dokumentów na płytach CD - projekt ten jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Prowadzone są również działania mające przekształcić Archiwum Dormana utworzone przez Fundację , w Ośrodek Dokumentacji Artystycznej im. Jana Dormana . Byłaby to kolejna placówka związana z historią kultury miasta Będzina współpracująca z Muzeum Zagłębia, w którego pomieszczeniach użyczanych przez miasto teraz znajduje się Archiwum Dormana.

 

Powrót

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Dane podstawowe
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Będzinie
Informację opublikował:Aleksandra Bartosz
Data publikacji:23.09.2003 10:52
Wytworzył lub odpowiada za treść:Iwona Dowsilas
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Michał Karoń
Data aktualizacji:10.08.2017 13:57