UCHWAŁA NR VIII/76/2011
RADY MIEJSKIEJ BĘDZINA
z dnia 28 marca 2011 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142. poz 1591 – z póżn.zm.), art.1 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz.1498), art 403 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska – tekst jednolity (Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz 150 z późn.zm) art.221 ust 3 ustawy z dn. 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz.1240 z późn. zm.),
Rada Miejska Będzina
uchwala:
I.Zasady ogólne i kryteria udzielania dotacji celowej.
§1.
1.Z budżetu Miasta Będzina mogą być udzielane dotacje celowe na finansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej określonych w art.403 ustawy Prawo ochrony środowiska, realizowanych na terenie miasta.
2.Dotacje celowe będą udzielone na inwestycje, które mają na celu osiągnięcie poprawy stanu środowiska i zmniejszenie uciążliwości wynikających z jego zanieczyszczenia dla mieszkańców Będzina.
3.Dotacja celowa może być udzielona:
a) osobom fizycznym (w przypadku dofinansowywania modernizacji ogrzewania oraz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków)
b) wspólnotom mieszkaniowym (w przypadku dofinansowywania modernizacji ogrzewania).
§2.
1.Łączną kwotę dotacji w danym roku budżetowym określa każdorazowo uchwała Rady Miejskiej.
2.Dotacja celowa może być udzielona dla podmiotów określonych w §1 ust.3 pkt. a i b w wysokości określonej w regulaminach dofinansowania poszczególnych celów,
stanowiących załączniki nr 1,2 i 3 do niniejszej uchwały.
II.Tryb udzielania dotacji
§3.
1.Podmioty ubiegające się o uzyskanie dotacji celowej na zadania określone w §1 ust.1 składają pisemne wnioski.
2.Podmiot ubiegający się o dotację celową jest zobowiązany, przed złożeniem wniosku, do zapoznania się z niniejszą uchwałą oraz stosowania się do określonego w niej trybu, terminów i zasad.
3.Wnioski o przyznanie dotacji celowej, weryfikuje pod względem formalnym
i merytorycznym Urząd Miejski w Będzinie:
-
w przypadku modernizacji ogrzewania Wydział Kształtowania Środowiska;
-
w przypadku budowy oczyszczalni ścieków Wydział Gospodarki Komunalnej
i Mieszkaniowej.
4.Realizacja wniosków prowadzona będzie do wyczerpania środków finansowych
przeznaczonych w budżecie miasta na ww. zadania w danym roku budżetowym.
III.Zawarcie umowy w sprawie udzielenia dotacji celowej. Sposób rozliczenia dotacji celowej i kontrola wykonania zleconego zadania.
§4.
Udzielanie dotacji celowej następuje na podstawie umowy określającej i zawierającej w szczególności:
-
szczegółowy opis zadania, w tym cel na jaki dotacja została przyznana,
i termin jego wykonania;
-
wysokość dotacji celowej udzielanej podmiotowi wykonującemu zadanie i tryb płatności;
-
termin wykorzystania dotacji celowej;
-
tryb kontroli wykonywania zadania;
-
termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji celowej.
§5.
Podstawą rozliczenia dotacji będą udokumentowane koszty inwestycji (faktury, rachunki).Miasto zastrzega sobie także prawo dokonania kontroli faktycznego wykonania inwestycji, jak również jej funkcjonowania w wyznaczonym okresie czasu.
§6.
Prezydent Miasta określa wzory: wniosków, umów i protokołów odbioru, które obowiązywać będą podmioty ubiegające się o dotację celową.
§7.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Uzasadnienie
Przepisy ustawy z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziły konieczność określenia przez rady gmin, w tym również Radę Miejską Będzina, zasad trybu udzielania dotacji celowej osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Zachęcanie mieszkańców do modernizacji systemów grzewczych poprzez udzielanie dotacji celowej, pozwoli na osiągnięcie znacznych efektów ekologicznych w postaci ograniczenia tzw. niskiej emisji, a zatem poprawy stanu środowiska na terenie miasta Będzina.
Dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków jest formą zachęty dla mieszkańców do likwidacji starych, nieszczelnych zbiorników na nieczystości ciekłe jak i budowy przydomowych oczyszczalni ścieków przy nowych budynkach mieszkalnych na obszarach, na których nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej. Ma ono na celu ochronę powierzchni ziemi, wód podziemnych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniem ściekami komunalno-bytowymi.
Metryka dokumentu
ukryjTytuł dokumentu: | Dotacja celowa do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Będzinie |
Informację opublikował: | Piotr Biniek |
Data publikacji: | 14.06.2011 09:05 |
Wytworzył lub odpowiada za treść: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Informację aktualizował: | Aleksandra Bartosz |
Data aktualizacji: | 26.06.2012 13:22 |