Informacja w sprawie Spisu Powszechnego w 2021 roku

Gmina Będzin

 

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest realizowany następującymi metodami:

 

 

Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r.

 

Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

 

Gminne Biuro Spisowe w Będzinie bezpłatnie udostępnia przygotowane pomieszczenie do samospisu: (siedziba Urzędu Miejskiego w Będzinie, ul. 11 Listopada 20, parter, pomieszczenie przy USC).

 

Gminne Biuro Spisowe w Będzinie zapewni na wniosek respondenta niezbędną pomoc w zakresie obsługi interaktywnej aplikacji spisowej.

 

Gminne Biuro Spisowe w Będzinie – kontakt telefoniczny 508 795 959, pod którym respondenci mogą umówić się na dokonanie samospisu w konkretnym terminie.

 

Pomieszczenie udostępnia się w godzinach pracy urzędu, tj. poniedziałek 7:30–17:00, wtorek, środa, czwartek 7:30 –15:30, piątek 7:30 –14:00.

 

  • Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami:

 

  • infolinia spisowa 22 279 99 99

  • wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego - rachmistrze telefoniczni zaczną pracę od 4 maja 2021r

  • wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (wywiady bezpośrednie będą realizowane w szczególnych przypadkach – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – i przy zachowaniu reżimu sanitarnego)

 

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

 

Na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostały opublikowane pytania z formularza spisowego do NSP 2021. Jest również dostępna wersja demo formularza spisowego.

 

 

 

Powrót

Załączniki

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
Informacja w sprawie Spisu Powszechnego w 2021 roku Gmina Będzin
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Będzinie
Informację opublikował:
Data publikacji:
02.04.2021 12:23
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:
02.04.2021
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
07.04.2021 14:03